Sivrisinek İlaçlama

• Sivrisinek Zararları

Sivrisinekler bataklıklarda, çamurluk alanlarda ve pis su birikintileri gibi pis alanlarda barındıkları için birçok hastalık mikrobu ve virüs taşırlar. Bu virüs ve hastalık mikroplarını besinlerimize temas ettiklerinde bulaştırırlar ve kan ile beslendikleri için bir konakçısının taşıdığı hastalığı bir sonraki konakçısına kan yolu ile bulaştırır. Sivrisinekler aracılığı sıtma hastalığı, humma, beyin iltihabı gibi hastalıklar bulaşabilmektedir.

• Sivrisinek ile Mücadele

Sivrisinek ilaçlamasının yapılacağı alanda lokal temizliğin sağlanması gerekir. Bataklık veya çamurluk alan var ise kurutulmalıdır. Sivrisinek ilaçlaması kokulu ilaçlama adı verilen ilaçlama yöntemi ile yapılmalıdır. Bahçemiz veya yeşillik alanımız varsa eğer buraların da ilaçlanması gereklidir. Kendi çabalarınız ile sivrisinek mücadelesinde başarı sağlayamazsınız. Sivrisinek mücadelesinde işin profesyoneli ilaçlama firmalarına başvurmalısınız. TEMİZ ilaçlama olarak Sağlık bakanlığı ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) onaylı ilaçlar ile kalıcı ve kesin çözümler sunuyoruz.

• Sivrisinek

Sivrisinek kanatlı ve eklem bacaklı ailesine dahil uçan bir böcek türüdür. Sivrisineklerin toplamda altı ayağı vardır ve yapısal olarak çok küçüklerdir. Sivrisineklerin boy ortalaması 1cm geçmemektedir. Sivrisineklerin başlarının önünde bulunan 2 tane antenleri ve kan emmeye yarayan iğneleri vardır. Sivrisinekler daha çok nemli, lağım suları, biriken su kenarların da bulunurlar. Sivrisinekler içerisinde sadece dişi sivrisinek yumurta bırakabilmek için kan emer. Diğer sivrisinekler glikoz’a ihtiyaç duydukları için sebze ve meyvelerin şekerli sularıyla beslenirler. Sivrisinekler yumurta bırakarak çoğalırlar. Sivrisineklerin çiftleşmesi havada olmaktadır. Dişi sivrisinek kan emdikten 2 gün sonra yumurta bırakmaya başlar ve tek seferde 500e yakın yumurta bırakabilmektedir. Sivrisinekler beslenmek için geceyi tercih ederler ve kişi uyurken dışa en yakın damarından kanını emerler. Sivrisineklerin algılama özelliği o kadar gelişmiştir ki elbise altındaki dışa en yakın damarı dahi hissederler.

Bir önceki yazımız olan Yılan İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.