Kalorifer Böceği İle Mücadele

En hızlı üreyen haşerelerin başında gelen kalorifer böcekleri; kapalı alanlarda mutfak, banyo, kiler gibi yiyecek bulunabilen alanlarda sıklıkla yuva yapar. Bakteri ve mikrop yayarak; yiyeceklerin üzerinde salgı, dışkı ve kalıntı bırakarak, ciddi hastalıklara yol açan kalorifer böceği ilaçlama yapılmadan yok edilmesi en zor olan haşerelerin başında gelir. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılabilen hamam böceği mücadelesi; jel ilaçlar kullanılarak da yapılabilmekle birlikte bu iki yöntemin aynı anda kullanılmasıyla da uygulanabilir. Kalorifer böceğinden kurtulmak için etkili ilaçlar kullanmak şart olduğu gibi profesyonel uygulama yöntemleri ile işlem yapılması da son derece önemlidir. Basit ilaçlama işlemleri, kalorifer böceklerine karşı sonuç vermeyeceği gibi sağlıksal sorunlara da yol açabilmektedir. Bu nedenle kaloriferböceği ilaçlaması için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan profesyonel bakırköy haşere ilaçlama servisleri tarafından hizmet almak şarttır.

Cafe, fırın, yemekhane, restoran gibi gıda işletmelerinde çok sık görülen ve hem son derece rahatsız edici olup, hem de sağlıksal sorunlara doğrudan yol açabilen kalorifer böceğinden kurtulmak için kapalı alanlara özellikle yaz aylarında sıklıkla ilaçlama yapılmaktadır. Buharlama veya püskürtme tekniklerinden biri kullanılarak sıvı ilaçlar yoluyla yapılabilen kalorifer böceği ilaçlaması jel ilaçlar kullanılarak da yapılabilmektedir. Özellikle gıda işletmeleri ya da kapalı tutulması zor olan iş yerleri ile kaloriferböceğinin çok yoğun olmadığı alanlarda jel ilaçlar kullanıldığı gibi; bu haşerelerin yoğun olduğu ya da sıklıkla görüldüğü alanlarda sıvı ilaçlar kullanılmaktadır.

Kalorifer böceğini yok etmek ve bu haşerelerin alana yeniden girişini engellemek için, kullanılan böcek ilaçlarının kalitesi oldukça önemli olduğu gibi yapılan uygulama yönteminin de büyük önemi vardır. Alelade yöntemler ile yapılan kalorifer böceği ilaçlama işlemleri; kapalı alanlarda büyük sorunlara yol açabilen bu haşereleri yok etmeyeceği gibi sağlıksal sorunlara ve maddi zararlara da neden olabilir. İz bırakan ilaçlar ile yapılan uygulamalar, eşyaların zarar görmesine neden olurken, zirai ilaçlar kullanılarak yapılan kalorifer böceği ilaçlama; solunum yolu hastalıklarının yanı sıra zehirlenmelere de yol açabilmektedir.