Fare Yapışkanı Nedir?

Fare Yapışkanı Nedir? İşe yarıyor mu? Farelerin güvenle kontrol altına alınma sürecinde etkili midir?

Fare yapışkanı farelerin kontrollü bir şekilde yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi için hazırlanmış jel yapışkanlardır. Kullanışı oldukça basittir. Sert veya kalın karton, mukavva da olabilir bu uygulama yüzeyine yapışkan sürülür. Daha sonra mukavvaya sürülen yapışkan farelerin geçiş güzergahına bırakılır. Bu yapışkana saplanıp kalan fare yerinden hareket edememektedir.

Bu uygulama zehirsizdir. Sadece yapışkan yönü fazladır. Bu özellik sayesinde farelerin kontrolü sağlanması amaçlanmaktadır. Fare yapışkanının ne kadar performans sağlayacağı konusu bilinmemektedir. Ancak bu farelerin kökten çözümü için yeterli düzeyde midir? Hayır.

Peki, bu noktada farelerden kurtulmak için hangi yöntemlere başvuru yapmamız gerekmektedir. Genellikle son dönemlerde fare kovucu cihazlar ve fare savar olarak adlandırılan elektrikli, ultrasonik ve iyon cihazlardan bahsedilmektedir. Elbette bundan önce fare kapanları, fare ilaçlama yöntemleri, tuzakları ve çeşitli düzeneklerle de kontrol altına alma girişimlerine bulunulmuştu.

Bu yöntemlerin hiç birisinin tam olduğu söylenemez. En büyük eksiklik burada ilaçlama ve kontrol altına alma durumlarını bireysel olarak tek başımıza yapma durumudur.  Oysa böyle durumlarda yapılması gereken en önemli şey dışarıdan profesyonel bir ilaçlama şirketini arayarak iletişime geçmektedir. Ancak farelerden ilaçlama şirketinin koyacağı uygulama yöntemleri ile kurtulabilir.

Fare istasyonu adı verilen uygulama ile farelerin güvenle kontrol altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Fare istasyonları 20-30 cm ebatlarındadır ve içindeki zehir farelerin hoşlandığı kokulardan oluşmaktadır. Fareler bu hoş kokuya dayanamayarak istasyon içine girer, zehirden yer. Daha sonra fare yuvasına dönmektedir. Kısa bir süre içinde susayan fare dışarı çıkar ve sun aramaya başlar. Suyu içtiği an itibariyle 10 saniye içinde ölümü gerçekleşmiş olur.

Sizlerde fare problemlerinize çözüm yaratmak istiyorsanız, Fare yapışkanından ziyade daha kalıcı ve çözüm odaklı yöntemlere başvuru yapınız.