Fare ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Fare ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir? En kesin işlem için bu makalemizi okuyun.

Fareler ile mücadele konusunda bugüne kadar türlü yöntemler belirlenmiştir. Bu yöntem ve uygulamalar neticesinde bir yanı hep eksik kalan kemirgenle mücadele yöntemlerinde nihayet artık sona gelindi. Dilerseniz bu güne kadar fare ile mücadele yöntemlerinde kullanılan teknik yöntemleri hatırlayalım.

Fare Kapanı

Çok eskiden kullanılan farelerle mücadele yöntemleri arasında ilk akla gelen alettir. Alüminyum rengi ve ucuna takılan bir peynir parçası ile fareleri tuzağa düşüren bu uygulama hep bu yönleri ile akıllarda kaldı. Günümüzde hala kullanılmaktadır.

Fare Yapışkanı

Bir karton veya mukavva üzerine yapıştırılan jel şeklinde yapışkan, farelerin geçtiği güzergahların üzerine konulur. Bu yapışkana yapışan fareler daha sonra etkisiz hale getirilmektedir. Yapışkandan daha henüz kimsenin haberi yoktur. Çok fazla tercih edilememektedir.

Fare Zirai İlaçlar

Arpa ve değişik renk ve tasarımda zirai ilaçlar mevcuttur. Yıllarca çeşitli alanlarda kullanımı yapılan Fare Zirai ilaçları sanırım uygulama yöntemlerinin bireysel ve yanlış kullanımdan ötürü çok etki sahibi olamamıştır.

Fare Kovucu Cihaz

Fare kovucu cihazlar, son dönemde revaçta görünse de kökten problem çözme işlevi zayıftır. Elektrikle çalışan bu cihaz, 220 volt elektrik akımına sahip olup, 500 metrekare alana rahatlıkla yayılmaktadır. Ultarasonik ses dalgaları ve frekansları kullanılan fare kovucu cihazlarda, amaç ses dalgaları ile acı ve keyif kaçırma işlevi görerek haşereleri yuvalarından ve insanların yaşam alanlarından 500 metre karelik alandan uzak tutmaktadır. Fare kovucu cihazların iyon özellikleri yani kendi kendilerini yenileme özelliklerine sahiptirler.

Fare İstasyonları

En çok tercih edilen ve kesin sonuçlar elde etmenize olanak tanıyan bu istasyonlar 20- 30 cm ebatlarda siyah bir düzeneğin içine yerleştirilen ve farelere hoş koku yayan zehir, fareleri kendisine çekerek onları zehirle temas etmesine zorlamaktadır. Tamamıyla farelerin sevdiği aromalarla donatılmış olan bu zehir susama hissi yaratarak farenin su içmesine ve 20 saniye içinde ölmesine neden olmaktadır.

Görüldüğü üzere fare ile mücadele yöntemlerinde en etkin ve en sık kullanılan yöntem Fare istasyonlarıdır. Sizlerde bu istasyonlar sayesinde tüm kemirgen türlerinden kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan DANABURNU İLAÇLAMA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.